Οι κάτοικοι του Ημεροβιγλίου, που έχουν την δυνατότητα να μεταβούν στο Κοινοτικό Γραφείο στις προαναφερόμενες μέρες και ώρες, μπορούν να ολοκληρώσουν την απογραφή τους άμεσα και στο χρόνο που εκείνοι επιθυμούν.
Παράλληλα συνεχίζουν το έργο τους με επισκέψεις κατ’ οίκον, οι απογραφείς που διαθέτει το κλιμάκιο στα χωριά της Σαντορίνης, ενώ το τοπικό κλιμάκιο της ΕΛΣΤΑΤ, ζητά την συνδρομή νέων απογραφέων με ανακοίνωση του, με την οποία ενημερώνει ότι προτίθεται να διορίσει και νέους απογραφείς και καλεί όλους τους ενδιαφερόμενους να επικοινωνούν στα τηλέφωνα 6977996830, 6972765367 και 6971749489 για να ενημερωθούν για τη σχετική διαδικασία”.