ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΝΙ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟ
Μην έχοντας όμως συγκεκριμένο έργο να παρουσιάσει ο κ. Ορφανός καταφεύγει σε αοριστολογίες και σε αντιπολιτευτικό λόγο που δεν έχει θέση ούτε μπορεί να αποτελεί περιεχόμενο απολογισμού έργου αφού εάν υπάρχει έργο αυτό θα κριθεί.
Προς ενημέρωση των συμπολιτών μας και για την αποκατάσταση της αλήθειας και από σεβασμό στους συνεργάτες μου, καλώ τον κύριο Μ.Ορφανό να διευκρινίσει σε ποια συγκεκριμένα έργα αναφέρεται, να αναφερθεί στις αλλαγές του τρόπου διοίκησης των παραπάνω νομικών προσώπων που έγιναν επί των ημερών του καθώς και τις πηγές και τα ποσά των χρηματοδοτήσεων για τα οποία κάνει λόγο.
Και συγκεκριμένα: Επειδή ως γνωστόν η Θηραϊκή Πολιτεία έχει αποκλειστεί από τα Διοικητικά Συμβούλια των δημοτικών επιχειρήσεων, θα πρέπει να μας γνωρίσει ποια είναι τα ευρωπαϊκά και εθνικά κονδύλια τα οποία έχει διεκδικήσει και λάβει από την 01/09/2019 για έργα όμως τα οποία δεν είχαν προετοιμαστεί προηγουμένως από εμάς και αυτά με αποδείξεις. Και σε ότι αφορά την αλλαγή του τρόπου διοίκησης πέραν της συγκρότησης των διοικητικών συμβουλίων που εκ του νόμου ορίζονται, να μας γνωρίσει ποιες αλλαγές επήλθαν και με ποιες συμβάσεις, με ποια πρόσωπα και με τι καθήκοντα.
Διαφορετικά πρόκειται για λόγια εντυπωσιασμού, χωρίς δυνατότητα ελέγχου της αλήθειάς τους και για λόγια προς υπενθύμιση του ρόλου της παράταξής του στη Δημοτική Αρχή.
Για τη Θηραϊκή Πολιτεία
Νίκος Ζώρζος”.