ΑΞΙΟΖΗΛΕΥΤΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΙΩΤΕΣ- ΜΕΧΡΙ ΡΟΥΧΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΕΔΙΝΑΝ
Ανάμεσα στους 55 ήταν μια 20χρονη από τη Σομαλία στον όγδοο μήνα της εγκυμοσύνης, η οποία συνοδευόμενη από την αδελφή της διακομίστηκε άμεσα στο Νοσοκομείο Σαντορίνης, με το σκάφος “Fantasia” της “Dakoutros Santorini Boatmen Services”. Σύμφωνα με πληροφορίες η υγεία της δεν εμπνέει ανησυχία και κρατήθηκε για προληπτικούς λόγους και παρακολούθηση από τους γιατρούς οι οποίοι ήταν από νωρίς σε επιφυλακή.
Οι δύο φερόμενοι ως διακινητές, συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν με χειροπέδες για τα περεταίρω. Οι υπόλοιποι, -ανάμεσά τους πέντε μικρά παιδιά και αρκετές γυναίκες- παρέμειναν στο “Aqua Jewel”, το οποίο εν συνεχεία αναχώρησε και στις 08:55 το πρωί, έφτασε στο λιμάνι της Σαντορίνης για να συνεχίσει το ταξίδι του. Σημειώνεται πως εκτός από τις τοπικές αρχές, σε πλήρη ενημέρωση και ετοιμότητα βρίσκονταν ο Περιφερειάρχης κ. Γιώργος Χατζημάρκος και ο Χωρικός Αντιπεριφερειάρχης Κυκλάδων κ. Γιώργος Λεονταρίτης, που κατηύθυναν τον διοικητικό συντονισμό.