H ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΜΟΡΓΟΥ

MOYSIKH SYNANTHSH AMORGOYΣΑΝΤΟΡΙΝΗ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΜΟΡΓΟΥ

  Με την Ιωάννα Ρήγα που έπαιξε σαντούρι, εκπροσωπήθηκε η Σαντορίνη στην Τρίτη Περιφερειακή Μουσική Συνάντηση Παραδοσιακής Μουσικής Νέων Νοτίου Αιγαίου. Οι εκδηλώσεις έγιναν στην Αμοργό, συγκέντρωσε 120 μουσικούς και συνοδούς από 17 νησιά του Νοτίου Αιγαίου και είχε την επιστημονική υποστήριξη του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων Φοίβου Ανωγειανάκη.

Πραγματοποιήθηκε στην Αμοργό η τρίτη σε επίπεδο Περιφέρειας Μουσική Συνάντηση Παραδοσιακής Μουσικής Νέων Νοτίου Αιγαίου.

Ρεκόρ συμμετοχών και αντιπροσωπευτικότητας είχε φέτος η μεγάλη αυτή Συνάντηση, αφού συγκεντρώθηκαν στην Αμοργό περί τους 120 νέους μουσικούς και συνοδούς τους από 17 νησιά του Νοτίου Αιγαίου.

Η διοργάνωση έγινε από την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου (Τμήμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης Κυκλάδων) με συμμετοχή του Δήμου Αμοργού και των τοπικών πολιτιστικών και επαγγελματικών φορέων και είχε την επιστημονική υποστήριξη του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων Φοίβου Ανωγειανάκη.

Ο Συνάντηση περιλάμβανε τέσσερεις μουσικές παρουσιάσεις, στη Χώρα, στην Αρκεσίνη, στην Αιγιάλη και στα Κατάπολα αντίστοιχα.     

Οι νέοι και οι συνοδοί τους που συμμετείχαν, συγκρότησαν πολύμορφα σχήματα όπου τα λαϊκά νησιώτικα όργανα (βιολί, λαούτο, τσαμπούνα, τουμπί, τουμπελέκι, σαντούρι, κανονάκι) έδωσαν με ποικίλους τρόπους χαρακτηριστικά δείγματα της μουσικής παράδοσης του Αιγαίου.  Παράλληλα, η ανταλλαγή πλούσιων εμπειριών ενδυνάμωσε για μιαν ακόμη φορά στο σύνολό της την ήδη συγκροτημένη ιδιότυπη πολιτιστική κοινότητα των νέων του Νοτίου Αιγαίου. 

 

3η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΝΕΩΝ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥMOYSIKH SYNANTHSH AMORGOY2

Συμμετέχοντες νέοι μουσικοί

ΑΜΟΡΓΟΣ

Χώρα

ΓΑΒΡΑΣ ΓΙΑΚΟΥΜΗΣ – Βιολί                                                       

ΓΑΒΡΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – Λαούτο                                                         

ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΝΙΚΗΤ. ΚΩΣΤΑΣ – Βιολί

ΝΟΜΙΚΟΣ Ι. ΓΙΩΡΓΟΣ – Λαούτο

ΝΟΜΙΚΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ – Βιολί

ΚΑΤΣΑΓΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – Λαούτο

ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ – Βιολί

Κατάπολα

ΚΩΒΑΙΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ – Βιολί

ΑΤΣΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ – Βιολί

ΒΛΑΒΙΑΝΟΣ Γ. ΛΕΩΝΙΔΑΣ – Λαούτο

ΝΟΜΙΚΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ – Λαούτο

Αρκεσίνη

ΡΟΥΣΣΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ – Λαούτο

Κολοφάνα

ΝΟΜΙΚΟΣ Κ. ΓΙΑΝΝΗΣ – Βιολί

Αιγιάλη – Ποταμός

ΒΑΖΑΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – Βιολί

Αιγιάλη – Θολάρια

ΚΩΒΑΙΟΣ ΝΙΚΗΤ. ΔΗΜΗΤΡΗΣ – Λαούτο

ΑΝΔΡΟΣ                                                                                                                               

ΧΑΖΑΠΗΣ ΤΑΣΟΣ – Βιολί

ΓΙΑΝΝΙΣΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ – Σαντούρι

ΜΑΝΕΣΗ ΜΙΚΕΛΑ – Σαντούρι, Βιολί

ΣΟΥΣΟΥΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Σαντούρι

ΣΟΥΣΟΥΔΗ ΦΛΩΡΑ – Σαντούρι 

ΞΑΝΘΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ – Σαντούρι

ΞΑΝΘΟΥ ΙΩΑΝΝΑ – Σαντούρι    

ΠΑΝΤΕΛΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – Βιολί                                                                                       

ΜΑΜΑΗ ΑΘΗΝΑ – Τουμπί                                                          

ΜΑΜΑΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ – Τσαμπούνα, Λαούτο                                                         

ΨΩΜΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ – Βιολί                                                            

ΣΤΑΥΡΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – Βιολί                                                  

ΑΝΤΙΠΑΡΟΣ

ΠΑΤΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ – Λαούτο

ΚΕΑ                                                                                                         

ΔΕΜΕΝΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – Τσαμπούνα

ΔΕΜΕΝΕΓΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Τουμπί

ΚΟΖΑΔΙΝΟΣ ΝΙΚΟΛΗΣ – Τουμπί

ΜΥΚΟΝΟΣ  

ΑΣΗΜΟΜΥΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Τσαμπούνα

ΑΣΗΜΟΜΥΤΗ ΜΑΡΙΑ – Τσαμπούνα

ΣΙΚΙΝΙΩΤΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ – Τσαμπούνα, Λαούτο

ΝΑΞΟΣ 

ΧΩΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ – Τσαμπούνα

ΦΡΑΓΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ – Τσαμπούνα

ΚΡΗΤΙΚΟΥ ΖΩΗ – Τουμπάκι

ΧΩΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ – Τσαμπούνα

ΓΕΡΟΝΤΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ – Τουμπάκι

ΚΡΙΜΙΤΖΑΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ – Λαούτο

ΚΡΙΜΙΤΖΑ ΣΟΦΙΑ – Τουμπάκι

ΣΑΛΤΕΡΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ – Τσαμπούνα

ΨΑΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΣ – Βιολί

ΜΑΝΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ – Βιολί, Τσαμπούνα

ΜΑΣΤΟΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ – Βιολί

ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ – Λύρα                                               

ΒΑΣΙΛΑΚΗ ΜΕΛΙΝΑ – Λύρα                                                                                          

ΒΑΣΙΛΑΚΗ ΥΑΚΙΝΘΗ – Τζουράς                                                                

ΒΑΣΙΛΑΚΗ ΜΑΡΙΖΑ – Τουμπελέκι                                                                             

ΚΟΡΡΕΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – Τσαμπούνα, Βιολί

ΣΙΔΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Βιολί

ΒΕΡΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Βιολί, Τραγούδι

ΤΖΑΝΝΙΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ – Λαούτο

ΤΖΑΝΝΙΝΗΣ ΝΙΚΟΣ – Βιολί, Τραγούδι

ΠΑΡΟΣ                                                                                                                   

ΧΑΝΙΩΤΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ – Τσαμπούνα

ΓΕΜΕΛΙΑΡΗΣ ΓΩΡΓΟΣ – Τουμπάκι                                                                            

ΤΣΟΥΝΑΚΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ – Βιολί (Καμάρες)

ΦΡΑΝΤΖΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ – Τουμπάκι                                                        

ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ                                                                                                                      

ΡΗΓΑ ΙΩΑΝΝΑ – Σαντούρι

ΣΕΡΙΦΟΣ                                                                                                                                               

ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ – Σουραύλι

ΜΟΝΟΒΑΣΙΟΣ ΑΡΓΥΡΗΣ – Σουραύλι

                                                               

ΣΙΦΝΟΣ                                                                                                                                                 

ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ – Βιολί

ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΣ – Λαούτο

ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΣ – Λαούτο

ΣΥΡΟΣ                    

ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓιΩΡΓΟΣ – Βιολί, Τσαμπούνα

ΤΣΑΒΔΑΡΗΣ ΜΗΝΑΣ – Τσαμπούνα, Λαούτο

ΖΕΡΒΟΣ ΑΚΡΙΒΟΣ – Τσαμπούνα, Κλαρίνο

ΖΕΡΒΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ – Τσαμπούνα

ΣΧΟΙΝΑ ΙΩΑΝΝΑ – Τουμπί

ΖΕΡΒΟΥ ΠΟΛΥΞΕΝΗ – Τσαμπούνα

ΡΟΥΣΣΟΥ ΜΑΙΡΗ – Τουμπί

ΙΩΑΝΝΟΥ ΘΟΔΩΡΗΣ – Τουμπί, Φωνή

ΒΑΚΟΝΔΙΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Τουμπί

ΒΑΚΟΝΔΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – Τσαμπούνα

ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΒΕΡΟΝΙΚΗ – Τσαμπούνα                                      

ΡΗΓΟΥΤΣΟΥ ΣΑΒΙΝΑ – Βιολί

ΚΑΤΣΑΡΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ – Τουμπελέκι

ΠΑΥΛΑΚΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ – Τουμπελέκι

ΠΑΥΛΑΚΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ – Κανονάκι

ΤΗΝΟΣ                                                                                                                                                                   

ΦΩΣΚΟΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ – Βιολί

ΠΡΩΤΟΠΑΠΑ ΒΑΝΑ – Τραγούδι

ΚΑΛΥΜΝΟΣ       

                                                                                                                                 

ΚΟΥΚΟΥΒΑ ΜΑΡΙΑ – Βιολί

ΚΟΥΚΟΥΒΑ ΣΕΒΑΣΤΗ – Βιολί

ΚΟΥΚΟΥΒΑΣ ΝΙΚΟΛΑΣ – Βιολί

ΚΟΥΚΟΥΒΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ – Βιολί

ΚΟΥΚΟΥΒΑ ΔΙΚΑΙΑ – Βιολί

ΚΑΣΟΣ                                                                                                                                   

 

ΧΑΣΑΠΛΑΔΑΚΗΣ ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ – Λύρα,Τσαμπούνα

ΔΙΑΚΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ – Λαούτο                                        

ΚΑΡΠΑΘΟΣ                                                                                                                          

 

ΒΑΣΙΛΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ – Λύρα

ΛΕΝΤΗΣ ΗΛΙΑΣ – Λαούτο

ΠΑΤΜΟΣ                                                                                                                               

 

ΚΑΜΙΤΣΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ – Βιολί                                     

ΚΑΜΙΤΣΗ ΔΑΝΑΗ – Σαντούρι, Λάφτα

ΚΑΜΙΤΣΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ – Χελώνα

ΑΓΓΕΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ – Σαντούρι, Τραγούδι

ΡΟΔΟΣ                                                                                                                                  

 

ΦΙΟΛΛΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – Λύρα

ΑΘΗΝΑ

ΧΡΗΣΤΑΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ – Τσαμπούνα

ΧΡΗΣΤΑΝΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ – Τουμπάκι